in

МАЕСТРАЛНИОТ НОЛЕ ПОВТОРНО ВО ФИНАЛЕТО НА ВИМБЛДОН!

Новак Џоковиќ повторно е во финалето на Вимблдон! Најдобриот тенисер на светот во полуфиналето го победи младиот Канаѓанец Денис Шаповалов со 7:6 (3), 7:5, 7:5.

Србинот ќе го игра финалето на Вимблдон трет пат по ред, вкупно седми пат. Џоковиќ по 30-ти пат ќе се бори за титулата на Грен слем турнирите.

Новак ја оствари 20-та победа по ред на терените на клубот Ол Англија, а му недостасува уште една за да стигне до третата последователна титула. Србинот во недела во Лондон ќе се бори за шестиот трофеј, вкупно 20-ти на Грен слем турнирите.

Џоковиќ годинава во Лондон ги совлада Драпер, Андерсон, Кудла, Гарин, Фуковиќ и сега Шаповалов.

Матео Беретини го чека во финалето. Србинот води со 2:0 во меѓусебните дуели со Италијанецот. Тие последен пат се сретнаа во четвртфиналето на Ролан Гарос оваа година, а Новак славеше по четири сета.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote