in

Мафини од кокос

Десерт со кокос за кој не ви треба брашно.

Состојки:

  • 3 јајца
  • 100 гр путер
  • 100 гр шеќер
  • 150 гр брашно од кокос
  • 1 лажичка прашок за пециво
  • малку сол
  • по желба, неколку замрзнати бобинки, сецкано чоколадо или ореви.

Подготовка:

Измешајте кокос со прашок за пециво и оставете го настрана. Растопете го путерот на умерена температура и оставете го малку да се излади.

Ставете ги јајцата во сад за мешање, а потоа додадете шеќер и сол и измешајте сè заедно околу пет минути.

Кога смесата се удвојува и станува бледо жолта, полека додадете во неа стопен путер и нежно мешајте. Путерот мора да биде млак, никогаш врел.

Потоа додадете кокосово брашно во смесата и комбинирајте сè. Во оваа фаза, можете да додадете во смесата по желба – замрзнато овошје, чоколадо или ореви.

Можете да направите мафини без овие додатоци.

Ставете ги корпите во плехот за мафини и рамномерно распоредете ја смесата во нив со лажица.

Ставете ја во рерна загреана на 180 степени и печете помеѓу 15 и 20 минути додека мафините не добијат убава жолта боја.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote