in

МОЖЕ ЛИ ДА Е ПОДОБРО? Мафини со ШУМСКО ОВОШЈЕ, лешници и БЕЛО ЧОКОЛАДО!

Овие мафини со шумско овошје, лешници и бело чоколадо се празник за непцето, а подготовката е исклучително едноставна

Потребни состојки:

 • 100 гр путер
 • 120 гр шеќер
 • ванилин шеќер
 • 2 јајца
 • 1 dcl млеко
 • 200 гр брашно
 • половина прашок за пециво
 • малку сол
 • 50-75 гр лешници
 • 50-100 гр замрзнати шумски плодови
 • 50-100гр бело чоколадо

Подготовка:

Во стопениот путер додадете шеќер и ванилин шеќер и рачно промешајте ги состојките да се соединат во еднолична смеса. Додадете јајца и млеко и продолжете со мешање за повторно да ги соедините сите состојки. Може да се направи без лешници, но ако со нив ги подготвите мафините, ставете ги да се печат околу 12 минути на 160 степени. Потоа излупете ги, па исечкајте ги покрупно. Додадете прашок за пециво со малку сол во брашното и добро измешајте. Сега постепено додавајте го брашното во влажната смеса и мешајте истовремено додека сè не се соедини. Додадете ги лешниците, промешајте кратко, па ставете ги во корпи за мафини, така што нивото на смесата ќе биде нешто повеќе од половина. Додадете диви бобинки, бело чоколадо и уште неколку сецкани лешници и малку притиснете ги. Мафините печете ги околу 20-25 минути на 190 степени. Кога ќе завршат, изладете ги кратко, извадете ги од корпите и наросете ги со шеќер во прав, но многу малку.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote