in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

МАГИЧНO ПОЛНЕТО ПЕЦИВО: Мора да го пробате ова што е можно побрзо! (РЕЦЕПТ) Одлично за појадок или вечера

Состојки за тесто:

  • 550-600 гр брашно
  • 40 гр свеж квасец
  • 1 лажица шеќер
  • 300 мл млако млеко
  • 30 мл масло
  • 1 жолчка
  • 1 лажица сол

Состојки за фил:

  • 2 чешниња лук
  • неколку лисја од блитва
  • 30 мл маслиново масло

Подготовка:

Активирајте го квасецот и измесете го тестото. Оставете да отстои. Направете форми, а потоа пополнете со фил. Премачкајте со жолчка и печете на 180 степени 25-30 минути.

На здравје!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote