in

Марез и Фоден ја „решија“ Борусија!

Manchester City's Phil Foden celebrates after scoring his side's second goal during the Champions League, first leg, quarterfinal soccer match between Manchester City and Borussia Dortmund at the Etihad stadium in Manchester, Tuesday, April 6, 2021. (AP Photo/Dave Thompson)

Манчестер Сити успеа да се пласира во полуфиналето од Лигата на Шампиони по втор пат во нивната историја откако успеаја да ја победат екипата на Борусија Дортмунд на гостински терен.

Граѓаните во дуелот влегоа со резултат од 2:1 во првата рунда, но веќе во првото полувреме Борусија стигна до посакуваниот гол кој водеше во следната фаза. По примениот гол, гостите со сите сили се обидуваа да ја затресат мрежата на противникот, а во тоа успеаја со удар од белата точка во 55тата минута.

Младата ѕвезда на Сити, Фил Фоден, успеа да ги „матира“ Германците и им донесе полуфинале на Граѓаните.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote