in

Уапсен мајмун во Кејп Таун!

Во Кејп Таун, по многу недели, беше фатен провалник, храбар и повеќекратен криминалец – бабун кој шеташе во една четвртина од градот со месеци.

Мажот бил еутаназиран, соопштија градските власти, додавајќи дека тој бил убиен на хуман начин со помош на ветеринар.

Бабунот, кој бараше храна во ѓубрето, започна да влегува во градините и домовите. Тој беше забележан во 2018 година кога започна да влегува во урбаните зони.

Наведено е дека тој бил виден најмалку 40 пати во последните пет месеци во тие зони, а во февруари провалил во десет населени куќи.

Неколку стотици бабуни живеат околу Кејп Таун, а нивното присуство станува проблематично бидејќи можат да бидат агресивни во потрагата по храна. Последните недели, група жени се придружија на бабунот, поради што властите мораа да интервенираат.

Властите изразија надеж дека со смртта на водачот на крадците, другите мајмуни ќе се вратат во нивното природно живеалиште.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote