in

Мајмуните во зоолошката градина во Сан Диего биле вакцинирани против коронавирусот, немало лоши реакции!

Во зоолошката градина во Сан Диего, девет мајмуни биле вакцинирани против вирусот корона – четири орангутани и пет бонобо, кои влегле во историјата на медицината како први примати кои не се човечки, добиле експериментална вакцина, соопштија официјалните лица на таа зоолошка градина.

Вакцината ја прими и 28-годишна жена орангутан Карен, која во 1994 година беше првиот човек-мајмун кој беше подложен на операција на отворено срце.

Раководството на зоолошката објави дека никој од вакцинираните мајмуни нема лоша реакција на вакцината и дека сите се добро.

Секое од деветте животни доби две дози на експериментална вакцина, првично наменета за кучиња и мачки, а официјалните лица одлучија да ги вакцинираат мајмуните откако во јануари беа заразени со ковид-19 од човек.

Осум горили се опоравија оттогаш и се на пат кон целосно закрепнување, изјави портпаролката на зоолошката градина Дарла Дејвис.

Горилата сега не се вакцинираат затоа што ветеринарите веруваат дека нивниот имунолошки систем веќе има развиено антитела против вирусот, додека орангутаните и бонобо се избрани за вакцинација затоа што се смета дека спаѓаат во најризичната група.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote