in

Македонија нема да ги користи руските и кинеските вакцини!

Министерството за здравство на државава се одлучи да не ги користи вакцините кои ги прозиведуваат кинеските и руските фармацевтски компании, туку да им се даде предност на одобрените од ОНА и ФДА.

Министерството истакна дека руските и кинеските вакцини се безбедни, но приоритет им се дава на оние кој ги запазиле сите процеси на создавање.

Жителите во државава нема да имаат избор при вакцинација, односно ќе примаат вакцини само од американската компанија Фајзер.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote