in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА КРИВАТА НА НОВОЗАБОЛЕНИ РАСТЕ!

Во последните 24 часа се направени 3353 тестирања, а регистрирани се 1168 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 513
-Куманово 68
-Дебар 6
-Штип 27
-Прилеп 77
-Тетово 65
-Струга 40
-Велес 36
-Битола 58
-Охрид 25
-Кавадарци 29
-Гостивар 30
-Гевгелија 5
-Струмица 33
-Крива Паланка 5
-Радовиш 7
-Крушево 3
-Кочани 19
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 3
-Пехчево 3
-Берово 3
-Валандово 6
-Виница 5
-Делчево 3
-Кратово 11
-Свети Николе 33
-Кичево 42
-Ресен 4
-Неготино 7

Починати се 18 лица, пет пациенти од Скопје (61, 69, 67, 77 и 84г), двајца од Куманово (66 и 80г), еден пациент од Штип (54г), еден од Тетово (73г), двајца од Битола (82 и 73г), еден од Охрид (84г), четири пациенти од Гостивар (78, 76, 78 и 66г), еден од Струмица (55г) и еден пациент од Кратово (74г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 692 оздравени пациенти од: -Скопје 394 -Куманово 25 -Штип 27 -Прилеп 22 -Тетово 49 -Велес 33 -Битола 14 -Охрид 2 -Кавадарци 12 -Гостивар 22 -Гевгелија 12 -Струмица 18 -Крива Паланка 6 -Радовиш 3 -Крушево 1 -Кочани 12 -Пробиштип 6 -Демир Хисар 2-Македонски Брод 1 -Берово 6 -Виница 2 -Кратово 1 -Свети Николе 3 -Кичево 16 -Ресен 1 -Неготино 2Досега во земјата се направени вкупно 289.534 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 46062, бројката на оздравени пациенти е 26981, на починати е 1281, а бројот на активни случаи изнесува 17800.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote