in

ОДИМЕЕ НА ЕВРОПСКО! ИСТОРИСКИ УСПЕХ! ГОЛОТ НА ПАНДЕВ НЕ ОДНЕСЕ НА ЕУРО!

За прв пат во историјата, фудбалската репрезентација на Северна Македонија се пласираше на Европското првенство, откако во финалето на баражот во Тбилиси ја совлада селекцијата на Грузија со 1:0.

Голот на одлуката го постигна 37-годишниот Горан Пандев по одличната акција на гостинскиот тим во 56-та минута.

Тимот на селекторот Игор Агеловски ќе биде во групата Ц на Европското првенство, заедно со Холандија, Украина и Австрија.

Македонците не блескаа во главниот град на Грузија, но моментот на инспирација и мајсторство на Пандев, Елиф Елмас и Илија Несторовски беше доволен за голот што запиша нова страница во историјата на поранешната југословенска република.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote