in

Мала, но доминантна и динамитна: Еве зошто ротквицата е вистинска супер храна

Со својата мала големина и боја што е помеѓу светло розевите и црвените нијанси на ротквицата се прилично необично чудо на природата. Но, не дозволувајте големината да ве измами – ротквиците се полни со есенцијални витамини и минерали. Тие можат да се пофалат со уникатен вкус, што ги прави совршен додаток на салати, тако и многу други јадења.

Интересно е што има дури 35 сорти ротквица, на кои многумина од нас не се навикнати.

„Ротквиците се вистинска супер храна“, вели диететичарот Megan Byrd: „Тие содржат високо ниво на витамин Ц, витамин Б, железо, витамин К, магнезиум и цинк“.

Овие хранливи материи се вклучени во голем број основни физиолошки процеси, од создавање црвени крвни клетки до промовирање здраво варење, објаснува таа. Ротквиците содржат и глукозинолати, кои имаат антиинфламаторно и антиоксидативно својство, се вели во напис објавен во списанието Molecules.

Кората содржи антоцијанини или растителни пигменти. Антоцијанините, кои исто така се наоѓаат во растенија како бобинки и виолетова пченка, имаат моќни антиоксидантни и антиинфламаторни својства, што е уште една придобивка на долгата листа на импресивни здравствени придобивки на ротквицата.

Здравствени придобивки од ротквицата

Со толку многу хранливи материи во секоја ротквица, не е ни чудо што се толку добри за вас. Проверете ги сите здравствени придобивки од ротквицата подолу, според диететичарите и научните истражувања.

Го подобрува имунитетот

„Витамините Ц и витамини од групата Б во ротквицата помагаат во зајакнување на вашиот имунолошки систем стимулирајќи го производството на бели крвни зрнца“, објаснува Byrd. „Тие исто така ја зголемуваат способноста на белите крвни зрнца да ја завршат својата работа“, што вклучува уништување микроби кои предизвикуваат болести и производство на антитела. Витамините од групата Б, исто така, им помагаат на ензимите да создадат нови органски молекули, покажа студијата од 2019 година. Ова помага да се изградат нови имунолошки клетки кои ги извршуваат функциите на вашиот имунолошки систем.

Може да го намали ризикот од рак

Витаминот Ц во ротквица исто така може да игра улога во превенцијата од рак. Витаминот Ц е антиоксиданс и „е моќна сила во борбата против слободните радикали во телото“, напоменува диетичарката Vanessa Rissetto.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote