in ,

Што?Што?

Дали често добивате мали дупки во вашите кошули? Еве го главниот виновник!

Old clothes in washed out colors laying on a pile. Different pieces with holes and stains ready to be recycled, circular economy principle. Fashion industry waste,Image: 517677100, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Lea Rae / Alamy / Alamy / Profimedia

Веројатно сте забележале ситни дупки на вашата облека повеќе од еднаш, но не знаете како тие стигнале до таму. Бајард Винтроп, основачот на America Giant, открил дека се виновни фармерките и ременот.

„Местото каде што е формирана дупката се трие со горниот дел од фармерките каде што се наоѓаат копчињата, а често и ременот. Токму поради тоа се кине облеката, без ние да го сфатиме тоа“, објасни тој.

Откри и како да спречите повторно да се формираат дупки за да не морате да ја фрлате облеката.

За почеток, купете квалитетна облека од бренд кој инвестира во своите материјали и изработка. Не перете фармерки и маици заедно во машина за перење – металните патенти на панталоните може да ја искинат облеката за време на процесот, пренесува The Sun.

Меѓутоа, ако се работи за група дупки на едно место, веројатно е дека молецот ви ја изел облеката. Можете да се ослободите од нив со ставање торби со лаванда во плакарите, бидејќи молците го мразат тој мирис.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote