in

Мали тајни за купување и чување кромид

Кога купувате кромид, треба да изберете глави чисти и добро обликувани, вратот на главата на кромидот не треба да биде отворен, додека лушпата треба да биде тесна, не крцкава и кршлива.

Да се ​​чува на собна температура, на темно и воздушно место. Кромидот не треба да се става покрај компирот бидејќи ќе изгуби влага и ќе се расипе порано.

Кромидот третиран на топлина може да се чува неколку дена во затворен пластичен сад, додека во метални контејнери ја губи бојата.

Сецканиот кромид може да се замрзне, без претходно бланширање, но со замрзнување тие го губат интензитетот на вкусот.

Во својата сурова состојба, кромидот или црвениот кромид се одлични како додаток на салати, ладни сосови, сендвичи, месо за скара..

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote