in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Малините се најздравото овошје, тие се полни со хранливи материи и витамини

Ако сакате да јадете најмногу хранливи материи во една порција, треба да јадете малини.

Малините се најдобра опција бидејќи содржат најголемо количество диетални влакна. Една чаша малини содржи осум грама диетални влакна, што е 32 проценти од дневната вредност што ви треба. Влакната се важни поради неколку работи.

На пример, влакната можат да помогнат во исфрлање на токсините од телото, олеснување на воспалението во цревата, па дури и може да ви помогне да изгубите тежина. Малините и капините се видови овошје што содржат најмногу растителни влакна, така што дефинитивно треба да ги вклучите во вашата исхрана.

Малините содржат и големи количини на витамин Ц, многу манган, витамин К, железо, магнезиум, фосфор, калиум, бакар, тиамин, калциум, цинк, како и витамини Е, А и Б6. Значи, ако јадете чаша малини, ќе внесете голема количина хранливи материи.

Покрај тоа, малините се богати со антиоксиданти кои се важни за здравјето на вашите клетки, кои се борат против оксидативниот стрес. Високиот оксидативен стрес е поврзан со разни видови на болести како што се рак, дијабетес и срцеви заболувања. Покрај тоа, докажано е дека антиоксидансите имаат својства против стареење.

Другите бобинки се исто така богати со хранливи материи. Ова вклучува боровинки и јагоди, но малините имаат значително повеќе влакна, пишува Eat this.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote