in

Се повеќе малолетници крадат автомобили засновани врз угледот на играта GTA!

Гејмерите понекогаш премногу „уживаат“ во видеоигрите, така што границата помеѓу реалноста и виртуелниот свет е “заматена”. Се чини дека ова е случај со една многу популарна франшиза – Grand Theft Auto (GTA).

Имено, законодавците во Чикаго известуваат за зголемен број киднапирања со автомобили и мотоцикли, кои ги поврзуваат со франшизата GTA, бидејќи во овие видео игри, ваквото однесување на ликовите е честа појава.

Така, порталот Fox32 Чикаго пишува дека жителите на Илиноис (Чикаго) се повеќе се мета на тинејџери кои трчаат до нивните возила, а потоа ги исфрлаат со закана со оружје или со едноставна употреба на сила, како во споменатата игра.

Само оваа недела, еден 16-годишник и двајца 15-годишници биле приведени за вакви инциденти. Минатиот петок, еден полицаец бил нападнат кога тинејџери го ограбиле во стилот на ликовите од видеоигрите.

Иако не постои силна врска помеѓу играњето на франшизата GTA и криминалот, филантропот од Чикаго, Ерли Вокер, покрена иницијатива за забрана за продажба на насилни видео игри на млади гејмери, а пет земји во светот веќе забранија или цензурираа GTA игрите.

Доколку оваа иницијатива успее, оние кои сакаат да купат некои од игрите на GTA, ќе мора да покажат лична карта за да докажат дека се полнолетни, во спротивно нема да можат да купуваат во рамките на Чикаго.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote