in

УбавоУбаво Што?Што?

Малта им дава на жителите по 100 евра, и 200 евра на туристите кои престојуваат три дена!

Traditional eyed colorful boats Luzzu in the Harbor of Mediterranean fishing village Marsaxlokk, Malta

Владата на Малта објави дека ќе издвои 50 милиони евра за ваучери од 100 евра на секој граѓанин над 16-годишна возраст со цел да се стимулира потрошувачката и да се опорави економијата погодена од пандемијата на вирусот корона.

Додека многу европски влади бараат начини да ја вратат довербата на клиентот преку разни иницијативи, Малта се истакнува во дистрибуцијата на ваучери за готовина.

По слична шема на островот минатото лето, министерот за економија Силвио Шембри рече дека ваучер од 60 евра може да се потроши во ресторани и туристички капацитети и 40 евра во продавници и други услуги. Околу 25.000 компании ќе ги добијат.

Малта, која се обидува да ги поттикне трошењата на туристите, им понуди на туристите до 200 евра минатиот месец доколку останат најмалку три дена на тој медитерански остров. Износот зависи од рангот на хотелот во кој престојуваат туристите.

Продавниците и несуштинските услуги на Малта се отворија во април, откако пандемијата во земјата беше ставена под контрола.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote