in

Манчини ќе ги предводи Италијанците до 2026 година!

Роберто Манчини останува тренер на репрезентацијата на Италија до 2026 година.

Манчини забележа одлични резултати за време на квалификациите за Европското Првенство и поради тоа сега е награден со нов неколкугодишен договор. Според еден од најдобрите новинари когасе во прашање фудбалските новости, Фабрицио Романо, Манчини останува на клупата на Италија се до крајот на Светското Првенство кое ќе се одржи во 2026.

Тој првпат започна да ја води репрезентацијата во 2018 година, откако ја превзеде тренерската палка од неговиот колега Луиџи фо Бјаџо. Манчини ја предводеше репрезентацијата до првата позиција во квалификациите со совршен скор – 10 натпревари, 10 победи.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote