in

ЛЕГЕНДАРНИОТ СТРАТЕГ МАНЧИНИ! Франција е фаворит за освојување на титулата!

Селекторот на италијанската фудбалска репрезентација Роберто Манчини е претпазлив пред почетокот на Европското првенство.

Азурите се во групата А со селекциите на Турција, Швајцарија и Велс и на хартија се фаворити во борбата за пласман во нокаут фазата.

„Групата е тешка, а на вакви турнири е многу тешко да се игра против послабите ривали. Сите натпревари ќе бидат тешки. По ждрепката можеби на некои им се чинеше дека групата е едноставна, но фудбалот многу се смени. Денес, секој тим е добро подготвен тактички, технички и физички. Нема да биде лесно“, рече Манчини и продолжи:

„Турција е силен тим. Тие имаат физички и технички одлични играчи. Тие постигнаа значителен напредок. Истото може да се каже и за Швајцарија и Велс“.

Италијанскиот селектор смета дека Франција е фаворит во борбата за трофејот.

„Theе има многу добри екипи на турнирот, но ако треба да издвојам една, тогаш најверојатно би ја одбрал Франција. Тие се актуелни светски шампиони, а кога триумфираа во 2018 година, имаа многу млад тим. Па сега тие се уште посилни. Да се ​​надеваме дека ќе одиграме решавачка игра за нив“, истакна Манчини.

Азурите ќе ги играат сите натпревари од групната фаза на Олимпискиот стадион во Рим – на 11 јуни против Турција, на 16 јуни против Швајцарија и на 20 јуни против Велс.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote