in

ТРАГИЧАРОТ РАШФОРД! Не сакам да се извинам!

Напаѓачот на Манчестер Јунајтед и англиската репрезентација, Маркус Рашфорд е еден од тројцата фудбалери на селекцијата на „Трите лава“ кои беа непрецизни во пенал-серијата во финалето на Европското првенство. Рашфорд, исто како ayејдон Санчо и Букујо Сака, беше мета на расистички навреди на социјалните мрежи по поразот од Италија.

По подолго трчање, Рашфорд шутираше во долниот лев агол, но ја погоди стативата.

„Се чувствувам предадено. Мислам дека имав недостаток на самодоверба кога започнав да шутирам пенал. Се обидов да заштедам малку време на долг рок, но секако резултатот не беше тој што го посакував. Размислувам за тоа – поминаа 55 години. Еден пенал. Ги претпоставувам во сон. Зошто не успеав сега? Сè што можам да кажам е да се извинам – посакувам сè да беше поинаку. Ги поздравувам моите соиграчи и им благодарам за поддршката. Нашето братство е нераскинливо. Ова е наша заедничка работа – мојот успех е ваш успех “, објави Маркус Рашфорд на социјалните мрежи.

Муралот во родниот град на Рашфорд, Витингтон беше вандализиран по неговиот неуспех во пенал рулетот, но тогаш навивачите на Рашфорд го покрија со пораки за поддршка.

Таквото однесување го осуди англиската јавност, предводена од премиерот Борис Џонсон.

„Секогаш можам да прифатам критики – дека мојот пенал беше лош, дека требаше да бидам попрецизен, но нема да се извинам за тоа што сум и за тоа од каде сум. Никогаш не сум се чувствувал погорд отколку кога го носев дресот на англиската репрезентација, додека моето семејство ме поддржуваше заедно со десетици илјади навивачи. Цел живот ме критикуваа – без разлика дали тоа е поради бојата на кожата или, во последно време, поради тоа како решам да ги извршувам моите теми кога не сум на теренот. Јас сум Маркус Рашфорд. Имам 23 години и родум од Витингтон и Витеншо – јужен Манчестер. Немам ништо друго освен тоа. Ви благодарам на сите за убавите пораки за поддршка. Е се вратам посилен. Ќе се вратиме посилни“, напиша Рашфорд.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote