in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

ЗАБОРАВЕТЕ ЈА МАРИНАДАТА, 1 СОСТОЈКА МНОГУ ПОДОБРО ГО омекнува МЕСОТО: Професионалните готвачи постојано го користат овој едноставен трик

Сите барем еднаш сме доживеале дека месото што го подготвивме не испадна меко, туку тврдо. И во тоа маринирањето не ни помогна.

Доколку сакате парчето свинско или говедско месо што сте го подготвиле да се топи во уста, обидете се со едноставен трик со киви, благодарение на кој месото ќе биде исклучително меко. Се што треба да направите е да го премачкате месото со кришки киви и да го оставите да отстои малку пред да го готвите. Како маринирање.

Имено, кивито содржи протеолитички ензими кои помагаат во разградувањето на сврзното ткиво во месото, што го прави многу меко. Ако го ставате месото во маринадата, направете сè како што планиравте и на крајот додајте го исечканото киви околу еден час, два пред подготовката. Исто така, важно е вашето месо да не е премногу долго покриено со киви, за да не стане премногу меко и да се распадне при подготовката.

Сличен ефект има и ананасот на месото, па наместо киви можете да го користите ова тропско овошје.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote