in

Во чест на принцот Филип, британската кралска пошта издава низа марки во негов чест! [ФОТО]

Британската кралска пошта ќе издаде серија од четири марки во чест на покојниот принц Филип, сопругата на кралицата Елизабета, објави компанијата.

Маркичките содржат црно-бели слики направени во различни фази од животот на Филип.

Четирите марки чинат 5,76 фунти и се продаваат на 24 јуни.

„За време на неговиот живот, војводата од Единбург се посвети на служењето на оваа земја, Комонвелтот“, рече Симон Томпсон, извршен директор на „Ројал пост“.

„Повеќе од 70 години тој беше во центарот на животот на нацијата. „Неговото заминување е клучен момент во нашата историја, што го одбележуваме со овој пакет комеморативни марки“, додаде Томпсон.

Принцот, кој беше познат и како војводата од Единбург, почина минатиот месец на 99-годишна возраст.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote