in

Марсовата панорама од 360 степени е создадена со комбинирање на 142 фотографии од Perseverance! [ФОТО]

НАСА создаде панорама на Марс од 360 степени, комбинирајќи 142 фотографии од возилото за експедиција „Персеренс“, кое нежно слета на Марс. Институцијата, која ги објавува сликите што ги подготвува на YouTube, ни овозможува да погледнеме нов Марс.

Од минатата недела, НАСА направи критичен чекор во една од најважните вселенски мисии во историјата. Сондата наречена „Упорност“, која институцијата ја лансираше во вселената пред неколку месеци, официјално падна на површината на Марс, за која не се знае многу. Perseverance, која започна да работи на Црвената планета со ова слетување, во моментов е зафатена со потрага по знаци на живот на Марс.

Настаните што се случуваат исто така внимателно ги следат в spaceубениците во вселената. Сепак, има неколку лажни видеа на оваа тема. Некои сметки на социјалните мрежи со милиони следбеници предизвикаа ширење на различни слики со нивното несакано споделување. Всушност, во нашите новости овде, пренесовме една од акциите за кои станува збор. Сега ќе разговараме за нови слики споделени од НАСА, кои се 100 проценти реални.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote