in

ШОКАНТНО: 110 цивили убиени во терористички масакр во Нигерија

Men gather near dead bodies of people who were killed by militant attack, during a mass burial at Zabarmari, in the Jere local government area of Borno State, in northeast Nigeria, November 29, 2020. REUTERS/Ahmed Kingimi NO RESALES. NO ARCHIVES TPX IMAGES OF THE DAY

Масакр беше извршен врз фармери во северноисточна Нигерија. Убиени се 110 цивили, изјавија од Обединетите Нации, но можно е оваа бројка да не биде финална бидејќи жртвите се накачија од 70 на 110 за само неколку часа. Убиствата беа извршени во неделата во Нигеријското село Кошобе.

„Наоружани лица на моторцикли го извршија бруталниот напад над мажите и жените кои ги одгледуваа нивните земјишта. 100 лица беа убиени и многу други беа ранети во нападите. Остро го осудуваме инцидентот и повикуваме на најстрога казна за сторителите.“ изјави Едвард Келон, хуманитарниот координатор за ОН во Нигерија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote