in

Лесно се прави, дава одлични резултати: Оваа маска од само 2 состојки го изедначува тенот и ја враќа еластичноста на кожата!

Оваа маска за лице се користи уште од античко време

Освен што се добри за исхрана, белките може да се користат и за правење маска за лице. Содржи минерали, витамини и протеини, и сите заедно имаат корисен ефект врз кожата.

Протеините ја прават кожата еластична и ја затегнуваат, ги обновуваат и обновуваат клетките. Белката содржи калиум, кој ја хидрира кожата и го изедначува тенот.

Рибофлавин е друга состојка во белките од јајца која ја чисти кожата од токсини и ги отстранува нечистотиите и сите видливи и невидливи нечистотии на лицето, додека магнезиумот во белките е одговорен за подмладување на кожата и за да изгледа одлично.

Оваа маска ја затегнува кожата, го враќа сјајот, но е моќна во отстранувањето на дамките од лузните и акните.

Ќе ви треба една белка од јајце и една лажица мед за да ја подготвите оваа маска.

Измешајте ги состојките и нанесете ја смесата на лицето. Можете да ја оставите маската на лицето цела ноќ, така што сите состојки длабински ќе почнат да делуваат.

Луѓето со мрсна кожа можат да мешаат белки од јајце со половина лажичка сок од лимон и една лажичка мед. Оваа маска ќе ја намали маснотијата на кожата на лицето.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote