in

Започнува масовно производство на ракавиците на Берни Сандерс!

Наставник од Вермонт, чии рачно изработени ракавици станаа познати откако сенаторот Берни Сандерс ги облече на инаугурацијата на претседателот Џо Бајден, пронајде производител кој ќе ги прави тие нараквици.

“Имам неверојатни вести! Се здружувам со ‘Вермонт Мечето’ за да им направам ракавици на Берни за сите!!”, твитна Џенифер Елис (42) и додаде дека дел од приходите ќе одат за добротворната организација “Направи желба Вермонт “.

„Знаев дека мора да има начин да ти ги овозможам – и го најдов тоа“, напишала наставничката.

Таа му испрати на Сандерс пар свои ракавици направени од стари волнени џемпери обложени со руно од рециклирани пластични шишиња како утешен подарок откако тој загуби на претседателските избори во 2016 година од Хилари Клинтон.

Минатата година, кога Сандерс повторно се појави, Елис дозна дека носи ракавици и дека „луѓето ги нарекуваа негови ракавици за рерна“, но тој ги позајми на некого. Елис вели дека била толку трогната што му испратила уште 10 парови.

Рачно изработени, рециклирани ракавици во кафеава и беж боја станаа хит по објавувањето на фотографијата на Сандерс од инаугурацијата на Бајден на 20 јануари. Седеше сам и се чинеше дека не е импресиониран од помпезноста и околностите.

Фотографијата на фотографот АФП, Брендан Смиаловски стана првиот вирален хит во ерата на Бајден, па Сандерс се појавуваше на сè, од сцените во „Војна на ѕвездите“ до „Последната вечера“ од Леонардо да Винчи.

Елис рече дека три дена по инаугурацијата, добила околу 13.000 електронски пораки од луѓе кои сакаат да и купат ракавици.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote