in ,

СлаткоСлатко

НАПРАВЕТЕ САМИ: Маст од прополис – природен антибиотик кој лечи псоријаза, калуси (жуљеви), акни и изгореници.

Прополисот има докажано влијание врз голем број кожни болести, помагајќи им на луѓето кои страдаат од дерматитис, жуљеви и егзема.

Прополисот со право се нарекува „природен антибиотик“, тој е совршена намирница што го храни и лечи човечкото тело.

Во исто време, ја ублажува болката при разни повреди на кожата и помага побрзо заздравување на раните. Прополисот се смета за лекување на стафилококна инфекција и габични заболувања (нокти). Тој е исклучително ефикасен за чиреви, изгореници и убоди.

Како да направите маст?

Ставете 80-90 грама вазелин во керамички сад, што можете да го купите во аптека. Загрејте на пареа, како водата малку да врие.

Кога вазелинот постепено се топи, додадете постепено 10-20 гр мелен прополис. Мешајте 10-15 минути додека состојките не се соединат.

Процедете низ филтерот за газа во тегла, веднаш затворете и оставете да се излади.

Жуљеви – Нанесете дебел слој маст од прополис и поправете го со фластер. Остави преку ноќ.

Габични заболувања на кожата – Нанесете маст од прополис на погодената област неколку пати на ден.

Изгореници – Натопете газа во маст од прополис, ставете го изгорениот дел.

Псоријаза – Земете 15 капки прополис внатрешно три пати на ден. Во исто време, нанесете маст од прополис на погодената област.

Хемороиди – користете маст од прополис локално и капки од прополис внатрешно.

Акни, чиреви, дерматитис, егзема – Подмачкајте ги погодените области неколку пати на ден со маст од прополис.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote