in

Маж стана втор човек во светот кој оздравел од ХИВ!

40 годишен маж стана вториот човек во историјата кој бил излечен од болеста ХИВ, изјавија докторите. Адам Кастилехо, кој е познат во медицинскиот свет како „Лондонскиот пациент“, е оздравен од вирусот и веќе покажува негативни тестови 30 месеци по примањето на терапијата.

Ова е голем напредок на медицината во светот. Првата личност од оваа болест бепе Тимоти Браун, кога во 2011 беше излечен од ХИВ. Според новите информации, сега Кастилехо му се прикучува на Браун како единствени излекувани пациенти од овој вирус.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote