in

Мажите се забранети! Прво село во кое живеат само жени! Умоја, Кенија!

Постоењето на ова село се дозна преку TikTok!

Ова село, наречено Умоја, е основано во 1990 година од Ребека Лолосоли, која беше подложена на насилство од група мажи и потоа се опоравуваше во болница.

Причината зошто била изложен на насилство е тоа што им кажува на другите жени во нејзиното село за правата на жените. Во селото Умоја во Кенија има 15 силувани и спасени жени, вклучувајќи ја и Ребека. Главната цел на жените да го основаат ова село е да создадат безбеден простор за деца и жени.

Според корисникот на TikTok, име @themelomoon, овие жени продаваат сопствен накит на улиците за да изградат училиште во селото.

@themelomoon

This is the only all women village I. The world! ##greenscreen ##fyp ##foryou ##girls ##women ##story ##facts ##YearOnTikTok

♬ Steven Universe – L.Dre

Според Guardian, заклучно со 2015 година, во селото живеат вкупно 4 жени и 200 деца.

Жените кои живеат во селото заработуваат за живот со водење на туристички кампски простор на 1 километар од селото и наплатат мал хонорар за влез во нивното село. Тие исто така продаваат сопствен накит. Активно повеќе од 30 години, ова село ги поздравува жените кои бегаат од детски бракови, осакатување на женски гениталии и силување.

Директорот на училиштето во Умоја за Guardian изјави!

“Кога девојчето ќе се омажи на рана возраст, таа не може да биде мајка која ја знае својата работа. Таа се соочува со многу тешкотии кога ќе се породи; бидејќи се млади, нивните тела се искинати и крварат. За нив е многу тешко дури и да ги извршат своите должности откако ќе станат мајка”.

Според здружението „Девојки не невести“, од 2017 година, 23% од девојчињата во Кенија биле во брак на возраст од 18 години и 4% на возраст од 15 години. Селото Умоја е најбезбедно место за девојчиња кои сакаат да избегаат од овие рани бракови.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote