in

Мед и каранфилче – Помош за загноени крајници: Пробајте 4 народни лекови за воспалено грло

„Лековите“ што ги подготвија нашите баби – многу помагаат при симптомите на настинка

Ако не се лекува на време, тонзилитисот може да се претвори во сериозна состојба. Некои билки можат да помогнат во борбата против крајниците и други инфекции на грлото.

  1. Супа од лук

Можете исто така да се борите против тонзилитис со супа од кромид – и бела и црна, и можете да користите кој било рецепт што ви одговара. Мал совет: додадете зачини кои содржат витамин Ц во супата, како и други, како што е ѓумбир или пиперка, кои се ефикасни против болки во грлото.

  1. Жалфијата е добар антисептик

Жалфијата е најдобар за тонзилитис. Поточно, испирање на грлото со чај од ова растение. Богато е со танин, супстанца која ги смирува и ослободува грчевите, па затоа е добро средство за борба против микробите. Покрај тоа, жалфијата е позната по своите антисептички својства.

  1. Цитруси и витамин Ц.

Витаминот Ц кој се наоѓа во агрумите е одлична помош за стрептококи, кои често предизвикуваат тонзилитис. Витаминот Ц го стимулира имунолошкиот систем да лачи поголеми количини на макрофаги, кои ги уништуваат стрептококите. Покрај агруми, јадете слатки црвени пиперки.

  1. Каранфилче и мед

Еден од најдобрите природни лекови за лекување на тонзилитис кај деца и возрасни е следнава комбинација: варете 100 ml вода со 5 карафилџиња, и кога малку ќе се олади, додадете една лажица мед и сок од еден лимон. Повторете го ова три пати во текот на денот и тонзилитисот брзо ќе остане во минатото.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote