in

Медали во Токио направени од мобилни телефони и компјутери!

Спортистите ширум светот посветуваат години од својот живот на можноста да стават медал околу вратот на Олимписките игри.

Иако златото, среброто и бронзата се поделени, медалите никогаш не биле направени од споменатите материјали.

Последен пат беше направен чист златен медал во 1912 година.

За претстојните игри, Јапонците одлучија да направат медали од метал рециклиран директно од мобилни телефони, компјутери и друг електронски отпад.

Олимпискиот комитет го избра јапонскиот уметник Junуничи Каваниши и помина две години собирајќи 79.000 тони гаџети, вклучително и повеќе од 6 милиони мобилни телефони.

Тие ја нарекоа кампањата за собирање „Медал на сите“ и им дадоа на луѓето можност да се чувствуваат посебно, бидејќи придонесоа за правење медали со своите телефони.

За време на античките Олимписки игри, спортистите кои се појавија како победници беа наградени со „Котинос“ или маслинови венци, кои се сметаа за света награда во Грција, што претставува највисока чест.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote