in

Нафтените парчиња го загадија израелскиот медитерански брег!

A woman holds a dead fish after she cleaned it from tar from an oil spill in the Mediterranean sea in Gador nature reserve near Hadera, Israel, Saturday, Feb. 20, 2021. Hundreds of volunteers are taking part in a cleanup operation of Israeli shoreline as investigations are underway to determine the cause of an oil spill that threatens the beach and wildlife, at Gador Nature Reserve near the northern city of Hadera, the tar smeared fish, turtles, and other sea creatures. (AP Photo/Ariel Schalit)

Стотици волонтери учествуваа во чистењето на израелскиот медитерански брег загаден со нафтени парчиња, а неколкумина потоа беа пренесени во болница поради вдишување опасни гасови.

Во меѓувреме, започна истрага за да се утврдат причините за излевањето на нафта, што се заканува на диви животни и ги загадува плажите.

Израелската управа за природа и паркови апелираше до луѓето да не пристапуваат кон плажите во 16-те најзагадени места.

„Во оваа фаза ги замолуваме граѓаните да не доаѓаат сами на плажите за чистење. Ова бара соодветна заштитна опрема со цел да се зачува здравјето “, се вели во соопштението на администрацијата од израелските медиуми.

Од северот на земјата во близина на Хаифа на југ кон Ашкелон во близина на појасот Газа, може да се забележат црни дамки долж бреговите на Средоземното море.

Во природниот резерват Гадор во близина на Хадера на север, рибите, желките и другите животни се намачкани со катран.

Причината за излевањето допрва ќе се утврдува, но се верува дека бурното време на почетокот на оваа недела придонесе за ослободување на загадувачи на крајбрежјето.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote