in ,

СлаткоСлатко Што?Што?

ГО ЗАЈАКНУВА ИМУНИТЕТОТ, ЈА ПРОЧИСТУВА КРВТА И ЦРНИОТ ДРОБ, А МОЖЕТЕ ЛЕСНО САМИ ДА ГО НАПРАВИТЕ: Медот од глуварче е вистинско чудо за здравјето

Неверојатно корисен ефект врз здравјето, а можете да го направите сами и тоа многу лесно!

Глуварчето, кое е еден од весниците на пролетта и будењето на природата, е исклучително лековито растение. Содржи изобилство на витамини – А, Ц, Б2 Д и Г, како и калиум, калциум, фосфор и железо, што е една од причините зошто се користи и во исхраната.

Можеби најпознатата употреба на овој убав, жолт цвет е за подготовка на мед, кој, иако не е пчелен мед, има значително поволно влијание врз здравјето. Овој златен нектар е многу корисен за детоксикација на организмот, помага при респираторни инфекции, го зајакнува имунитетот, ги чисти крвта и црниот дроб …

 

Можеби не сте знаеле, но овој мед можете да го направите сами, а еве како …

Состојки:

  • 400 цвеќиња од глуварче
  • 1 кг шеќер
  • 2 лимони
  • 1 лажичка лажичка лимунтус

Подготовка:

Натопете ги цвеќињата во ладна вода и оставете ги да отстојат 24 часа. Исцедете ги следниот ден и прелијте со половина литар изладена зовриена вода. Гответе 15-20 минути, додадете шеќер и ситно сецкан лимон (може да го излупите, но добро измијте го), лажичка сок од лимон и варете уште 5 минути. Кога смесата ќе добие златна боја на мед, тргнете ја од оган. Почекајте да се излади, па процедете го. Потоа вратете се на оган и варете уште 2 минути. Истурете во стерилизирана тегла кога ќе се излади.

Овој мед најдобро се зема на празен стомак. Измешајте две лажици со зелен чај за детоксикација, а за зајакнување на имунитетот и расчистување на бронхиите, истата количина може да ја земете одделно.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote