in

БИЗАРНО! Поларна мечка во зоолошка граница почина поради бизарна причина!

Машка поларна мечка почина во руска зоолошка градина откако проголта гумена топка што му ја фрли посетител.

25-годишна мечка, по име Умка, во понеделникот наутро ненадејно се онесвестила додека појадувала во својата ограда во градот Екатеринбург. Неговиот негувател, кој бил сведок на инцидентот, веднаш повикал помош. Група ветеринари пристигнаа во кафезот со мечката во рок од 10 минути, но можеа само да заклучат дека Умка починала.

Аутопсијата покажа дека поларната мечка починала затоа што проголтала топка што му била пронајдена во стомакот.

Работниците во зоолошката градина се тажни поради Умка и веруваат дека некои од посетителите ја фрлиле играчката кон него. „Пријателот“ на Умка, поларна мечка по име Аина, која живееше во истата област со него, е тешко да го поднесе неговото отсуство, велат нивните негуватели.

Екатерина Уварова, која работи во зоолошката градина, за локалните медиуми изјави дека Аина е многу тажна сега.

“Таа и Умка делеа ограда и поминуваа многу време заедно. Тие се грижеа едни за други и разменуваа играчки. Не е вообичаено поларните мечки да се дружат едни со други кога ќе пораснат”, вели таа.

Раководството на зоолошката градина наведува дека не планира да го бара лицето кое го предизвикало трагичниот инцидент. Тој поблизу ќе ја следи Аина со цел да спречи вакви инциденти во иднина.
“За жал, не секој знае како правилно да ја изрази својата loveубов. И покрај бројните знаци на предупредување, некои посетители фрлаат” слатки “и странски предмети кон животните, без воопшто да размислуваат за можните последици”, изјави портпаролот на зоолошката градина.

Умка беше примена во зоолошката градина во 1998 година. Неговата мајка била убиена од ловокрадци кога тој сè уште бил младенче. Откако останал сирак, бил нападнат од глутница кучиња скитници во близина на селото Билингс во најисточниот регион на Русија, Чукотка, додека барал храна. Нападот врз Умка го забележале локалното население, кое подоцна го предале на зоолошката градина.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote