in

Медведев по поразот: Новак, биди ми тренер

Тенисерот број еден во светот, Новак Ѓоковиќ во само три сета успеа да го совлада Русинот Медведев со резултат 7-5 6-2 6-2 и успеа да ја освои својата девета титула на турнирот Австралија Опен.

На Медведев, ова му е втор пораз во Грен Слем финалињата, откако беше поразен на УС Опен од Шпанецот Рафаел Надал во 2019. По поразот од Ноле, Медведев изјави:

„Тешко е не сакам да губам, небитно дали тоа е првата рунда или пак финале. Новак беше многу подобар од мене. Ѓоковиќ е одличен тенисер, тој им помага на младите да се развијат. Кога ќе ја заврши кариерата би сакал тој да ми биде тренер бидејќи е неверојатен тенисер“

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote