in

„Меѓународен инцидент“: Земјоделец ненамерно ја прецрта границата меѓу Белгија и Франција!

Еден белгиски земјоделец го привлече вниманието на јавноста откако ненамерно ја прецрта границата на Белгија со Франција.

Според BBC, промената ја забележал ентузијаст за локалната историја, кога открил дека границите што ја означуваат границата меѓу двете земји се поместени за 2,29 метри.

Еден белгиски земјоделец ги премести тие камења на територијата на Франција, очигледно затоа што стоеја на патеката управувана од трактор.

Властите му наредија да ја врати границата на првобитната локација. Доколку не го стори тоа, белгиското Министерство за надворешни работи ќе мора да свика француско-белгиска гранична комисија, која не се состана од 1930 година.

„Меѓународниот инцидент“ предизвика насмевки на обете страни на границата.

„Среќен сум што мојот град е поголем, но градоначалникот на (францускиот) Бузинџи-сер-Рок мисли поинаку“, изјави за локалните медиуми Давид Лаво, градоначалник на белгиското село Еркелин.

„Мислам дека ќе можеме да избегнеме нова гранична војна“, рече видливо забавниот Орели Велонек, градоначалник на Бузињи.

Границата меѓу Франција и Белгија, долга околу 620 километри, беше утврдена со договор потпишан во 1820 година, пет години по поразот на Наполеон кај Ватерло.

Потоа беше обележано со камени граници што стојат таму до ден-денес.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote