in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Мек и миризлив куглоф со вишни

Доколку сакате да направите нешто слатко, вкусно и брзо, ви го препорачуваме ова супер слатко со вишни.

 

Состојки:

 • 600 гр вишни
  4 јајца
  150 гр брашно
  50 гр гриз
  100 мл јогурт
  кора од лимон
  100 гр шеќер
  30 мл маслиново масло
  1 прашок за пециво

Подготовка:

Изматете ги белките, додадете го просеаното брашно и гризот со прашокот за пециво. Додадете ги жолчките, кората од лимон, маслото, јогуртот и изедначете.

Калапот за куглоф премачкајте го со масло и посипете го со брашно.

На дното ставете вишни и тесто. Повторно вишни, па тесто и така до крај.

Се пече на 200 C околу 50 минути.

Оставете да се излади во сад и протресете.

Посипете со шеќер во прав со мирис на ванила.

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote