in ,

Што?Што? СлаткоСлатко

Чистачка го откри најдоброто решение за мека и миризлива облека

Една професионална чистачка откри дека омекнувачот не е секогаш најдоброто решение за мека и миризлива облека.

Освен тоа, употребата на омекнувачи понекогаш може, вели таа, да направи повеќе штета отколку корист, особено кога станува збор за крпи.

Според Мирор, чистачката споделила видео на својот профил на Тик Ток, во кое зборува за проблемите со користењето омекнувач при перење крпи, поради што тие побрзо ќе почнат да се распаѓаат.

„Омекнувачот содржи восоци и масла кои ја одбиваат водата, што значи дека перењето на крпите со омекнувач ја намалува нивната апсорпција“, вели таа во видеото.

Наместо омекнувач, таа предлага да користите бел оцет за да се ослободите од сите непотребни мириси на вашите крпи. Тој вели дека е потребна само една шолја бел оцет за да се врати мекоста на крпите и да се впие што подобро, пренесува Вечерњи.хр.

Сè што треба да направите е да ги ставите крпите на вообичаениот циклус на перење, а потоа повторно да ги загреете користејќи оцет наместо детергент, со што ефикасно ќе ги отстраните остатоците од детергентот за перење од ткаенината. Доколку третманот не успее по едно миење, можеби се насобрале премногу остатоци на крпите, во тој случај можете да го повторите миењето со бел оцет.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote