in

Кандидатот на изборите во Мексико ја започна кампањата со излегување од ковчег! [ВИДЕО]

Карлос Мајорга, мексикански кандидат на локалните избори, ја започна својата политичка кампања од отворен ковчег, со што предупреди на стапката на насилство во градот Хуарез, што, поради комбинација на пандемии и небрежност на сегашните власти, стана „град на мртвите“.

Мајорга пристигна на предизборниот митинг, што се одржа на мостот меѓу мексиканскиот пограничен град Хуарез и Ел Пасо во Тексас, во ковчег. Тој беше придружуван од неговите соработници облечени во заштитна медицинска опрема, а во рацете носеа букети цвеќе со цел да го свртат вниманието кон бројот на жртви на коронавирусот, кој надминува 200.000 во оваа земја.

„Одлучивме да ја започнеме нашата политичка кампања од трупот затоа што на тој начин сакаме да им испратиме порака на политичарите дека луѓето умираат овде поради нивната рамнодушност“, рече Мајорга и додаде: „Истите политичари кои претходно молчеа поради високата стапка на организиран криминал молчи. и сега кога се соочуваат со хаотична ситуација поради „ковида“.

Градот Хуарез се наоѓа во северната држава Чивава на границата со Соединетите држави во округот во кој работи Мајорга, и тој е еден од деловите на Мексико најпогодени од криминал.

Илјадници кандидати за советници, гувернери и градоначалници веќе ја започнаа кампањата за изборите што ќе се одржат во јуни. За сериозноста на ситуацијата за која предупредува Мајорга, покажува и фактот дека досега се убиени 16 кандидати во кампањата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote