in

Мелатонинот е важен за спиењето, но и за целото тело!

Мелатонинот е хормон за спиење кој му сигнализира на телото дека е време за одмор, но исто така има и игра важна улога во одржувањето на здравјето бидејќи е најважниот антиоксиданс за митохондриите.

Митохондриите се клеточни органели на еукариотски клетки кои служат како извор на клеточна енергија и се трошат со текот на годините, па затоа многу експерти препорачуваат оптимизирање на нејзината функција со храна, вежбање и додатоци во исхраната.

„Митохондриите произведуваат мелатонин, кој ја намалува расцепувањето на митохондриите и ја зголемува нивната фузија, со што се зачувува нивната нормална функција“, објаснува кардиологот д-р Стивен Гандри, додавајќи дека придобивките од мелатонинот ги надминуваат неговите придобивки за добар сон.

Извори на мелатонин во исхраната

Ф’стаци

Ф’стаците имаат голема содржина на мелатонин. Анализата спроведена од истражувачи од Универзитетот во Луизијана открила дека ф’стаците содржат околу 660 нанограми мелатонин на грам, што е значително поголем број од другите овошја, зеленчук, ореви и семиња.

Маслиново масло

Маслиновото масло е омилено поради здравите мононезаситени масти и витаминскиот профил, но д-р Гандри вели дека неговата вредност е уште поголема поради мелатонинот што го содржи.

Заедно со фитохемикалиите и полифенолите кои се широко распространети на менито на медитеранската диета, мелатонинот дава уште еден заштитен ефект, пишува Mind Body Green.

Црвено вино

Црвеното вино не само што може да се пофали со ресвератрол, содржи и мелатонин. Ова е поддржано од истражување кое покажува значителни количини на мелатонин во кожата на грозјето од кое се произведува црвено вино, што може да придонесе за негово антиоксидативно дејство.

Тоа не значи дека треба да се опиете од црвено вино за да ги искористите тие придобивки. Консумирање храна што содржи грозје, како што се сок од грозје и оцет, може да биде корисна.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote