in

Хамилтон го притисна „магичното копче“ и следеше катастрофа!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон објасни што довело до грешката поради која трката за Големата награда на Азербејџан ја заврши само на 15-то место.

Кога трката продолжи, по пауза од половина час, Хамилтон започна да го напаѓа Перез, но тој ја промаши точка на сопирање и продолжи само напред.

Британецот објасни дека случајно го притиснал „магичното копче“. Имено, Мерцедес користи поставка што им помага на возачите да ги загреваат гумите и сопирачките пред почетокот на трката. Со едно притиснување на копче, притисокот се пренесува на предните тркала.

„Не сум сигурен што точно се случи, но јас притиснав прекинувач што само ги работеше предните сопирачки“, објасни Луис.

„Постои копче што го притискаме кога сакаме да ги активираме предните сопирачки. Кога започна Перез, јас реагирав и случајно го притиснав прекинувачот. Едноставно, продолжив директно после тоа. Немав идеја дека го притиснав. Ова е поразително. Работевме напорно, изгледаше добро. Ставив сè во прашање, се борев колку што можев “.

Хамилтон истакна дека му е жал за целиот тим.

„Тешко е да се прифати ова, но најмногу жалам за тимот кој работеше напорно. Но, ќе се вратиме посилни, сигурен сум “.

Овогодинешниот шампионат во Формула 1 продолжува со Големата награда на Франција на 20 јуни.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote