in

Мерцедес нема да продолжи со развивање на овогодинешниот болид

Со 9 од 11 побди оваа сезона болидот на Мерцедес – W11 е без сомнеж најдобриот од гридот во 2020. Но добри вести за нивните ривали е дека колата нема да се подобрува оваа година бидејќи тимот потврди дека тие се фокусираа за следната сезона, а оваа сезона престануваат со развивањето на болидот.

„Завршивме со апгрејдите на W11 пред долго време. Беше тешка одлука, бидејќи во шампионатот не можеш да ја завршиш приказната пред време. Но правилата се менуват по брза постапка и ние треба да сме спремни за годините што доаѓаат. Затоа се одлучивме да се фокусираме за следните сезони, поготово 2021, а овогодинешниот болид нема повеќе да се развива“ изјави тимскиот шеф на Мерцедес, Тото Волф.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote