in

Mercedes ќе продолжи со црната боја на болидите во F1 и следната сезона

„Сребрените стрели“, како што се познати во светот, објавија дека ќе продолжат со нивната специјална црна боја на болидите ѝ следнат сезона во Формула 1, а причината за тоа е ширење свест за расизмот и испраќање анти-расистичка порака. Црната боја е поставена во чест на движењето Black Live Matters и ќе продолжи да се носи и во 2021 година.

Зборувајќи за motorprofis.at, Тото Волф потврди дека Мерцедес ќе продолжи со црната боја за 2021, но ќе се вратат како „Сребрени Стрели“ после следната сезона кога регулациите за болидите ќе се сменат. „Да, ќе ја зачуваме црната боја на болидите за 2021ва. Црната боја изгледа одлично. Но во 2022 се очекува да се вратиме на популарната сребрена.“ изјави тимскиот шеф на Мерцедес.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote