in

Што?Што?

Утринските и вечерните мерења може да покажат разлика, И ТОА МНОГУ ГОЛЕМА!

Храна и пијалок, варење, мокрење, времето што го поминуваме вежбајќи, сето ова може да влијае на составот и количината на вода што се задржува во нашето тело, а со тоа и на тежината, објасни д-р Анита Петручели.

Храната што содржи повеќе јаглехидрати и соли предизвикува задржување на водата и зголемување на телесната тежина, додека вежбањето може да доведе до привремено губење на вода, а со тоа и слабеење.

Затоа, д-р Петручели препорачува да не се релаксираме премногу кога гледаме мала смена, но исто така и да не се вознемируваме ако смената не е во посакуваната насока и ако нашата тежина се смени за еден ден – затоа што тоа не значи слабеење , или добивање на тоа.

„Зголемувањето на телесната тежина како резултат на флуктуацијата на водата треба да се нормализира за еден ден или два, а најбрзиот начин да се постигне тоа е преку вежбање и здрава исхрана со многу малку сол, како и внесување на рафинирани јаглехидрати и едноставни шеќери“, вели д-р. Петручели.

Според хирургот од Медицинскиот центар во Питсбург, д-р Josephозеф Колел, во текот на денот тежината може да варира до три килограми, па дури и пет килограми не може да спречат да ја достигнеме посакуваната тежина.

“Повеќето луѓе можат да изгубат пет килограми прилично брзо повторно, само со мали прилагодувања во внесувањето калории и физичка активност”, вели хирургот. И во случај кога тежината упорно покажува, на пример, седум килограми повеќе, повеќе од два дена, причината може да биде алкохол и дрога.

„Алкохолот го стимулира апетитот и ја уништува самоконтролата при внесувањето храна“, објасни д-р Колел за „Shape“.

Имајте на ум дека, покрај диетата, алкохолот, разни лекови и здравствени состојби исто така можат да предизвикаат поголеми варијации во телесната тежина.

Како и кога да се следи напредокот?

Д-р Колел вели дека ако се обидуваме да добиеме неколку килограми, најдобро е да се мериме секој ден.

„Тоа ќе ви даде реален увид во состојбата и со текот на времето ќе знаете точно како да добиете или изгубите тежина со она што сте го јаделе и пиеле“, вели д-р Колел.

Ако сакате да изгубите повеќе од неколку килограми, лекарите велат дека дневно мерење не е потребно и дека е најдобро да ја проверувате вашата тежина еднаш неделно.

„И биди доследен“, вели д-р Петручели, истакнувајќи дека мерењето се изведува секогаш во иста скала и најдобро е да се запре веднаш наутро, пред какво било внесување на храна и течности.

Таа исто така објасни дека за секој што сака да изгуби повеќе од неколку килограми, не би било лошо од време на време да се провери составот на телото, односно да се направат лабораториски анализи кои прецизно го покажуваат учеството на маснотии, мускули и вода во телото.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote