in

Меркел: Се будам ноќе и размислувам за сè

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека времето на пандемија е многу тешко и дека е потребно да се биде претпазлив, иако светлината на крајот од тунелот може да се види во борбата против коронавирусот.

Во невообичаено лично интервју за RTL/ntv во четвртокот вечерта, Меркел рече дека знае дека многу луѓе стравуваат за своите животи поради пандемијата и дека таквите приказни не ја оставаат.

„Понекогаш се будам навечер и размислувам за сè. Ова е тешко време за мене. „Сакам добро да размислам пред да донесам одлуки“, рече таа.

Канцеларката предупреди дека е потребно трпеливост и претпазливост, иако ситуацијата се движи во вистинската насока.

„Гледам светло на крајот од тунелот. „Но, мора да бидеме многу, многу внимателни за да бидете сигурни дека нема многу луѓе да умрат на последните метри“, рече таа, додавајќи дека сè уште е рано да се каже колку ќе трае строгата блокада во Германија.

„Би сакала да објавам неколку добри вести. „Но, нема смисла да се креваат лажни надежи и затоа секогаш се обидувам да бидам реална“, рече Меркел.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote