in

Меси обори нов рекорд во репрезентативниот дрес!

Argentina's forward Lionel Messi looks on during the Russia 2018 World Cup round of 16 football match between France and Argentina at the Kazan Arena in Kazan on June 30, 2018. (Photo by Jewel SAMAD / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - NO MOBILE PUSH ALERTS/DOWNLOADS

Лионел Меси постигна два погодоци против Боливија и стана играч со најмногу настапи во дресот на Аргентина во историјата на државата.

Напаѓачот на Барселона, 34 го забележа својот 148 репрезентативен настап и го обори рекордот кој претходно му припаѓаше на Хавиер Маскерано. Меси во натпреварот против Боливија најрвин асистираше во шестата минута на Папу Гомез за 1-0.

Тој уште во првото полувреме стрелаше од белата точка а пред паузата го постигна и својот втор гол, 75ти во репрезентативниот дрес. Лаутаро Мартинез истотака погоди за Аргентина и ја продолжи нивната низа без пораз во последните 17 натпревари.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote