in

МЕСИ РЕКОРДЕР: Го доби својот седми трофеј за најдобар стрелец во Шпанија!

Лионел Меси го доби својот рекорден седми „Пичичи“ трофеј како најдобар стрелец во шпанската Ла лига, поминувајќи го рекордот на легендата на Атлетик Билбао, Телмо Зара од 1940-тите и 1950-тите години.
„Пичичи“ трофејот го доделува шпанскиот спортски весник „Марка“ и е именуван во честа на поранешниот напаѓач на Билбао, Рафаел Пичичи Морено. Иако сезоната 2019/20 беше разочарувачка за Барселона, Меси постигна 25 гола за да го освои трофејот.
„Сакам да се заблагодарам на ‘Марка’ за наградата и навистина е голема работа да се стигне Зара“, изјави Меси откако го доби трофејот од директорот на „Марка“, Хуан Игнасио Галјардо.
Меси првпат беше најдобар стрелец во Шпанија во 2009/10, а ја освои и наградата во 2011/12, 2012/13, 2016/17, 2017/18 и 2018/19.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote