in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Наместо кафе, започнете го утрото со овој пијалок: Го забрзува метаболизмот, ја регулира работата на цревата и е богат со витамини!

 

Има корисен ефект врз целокупното здравје на организмот

Во последниве години, честопати слушаме за тоа колку е важно правилното функционирање на цревата за целокупното здравје на нашиот организам, а клучниот збор што се споменува по тој повод се пробиотиците. По дефиниција, пробиотиците се живи микроорганизми кои имаат корисен ефект врз дигестивниот систем, како и врз имунитетот.

Билансот на цревната микрофлора е важен не само за да се избегне надуеност, гасови, запек и дијареја, туку и за сите други аспекти на нашето здравје. Главната состојка на овој пијалок е кефир, кој е богат со пробиотици, но и калциум, витамин Б12 и фосфор. Затоа има поволно дејство врз целокупната состојба на организмот.

 

Ако ви започнува утрото со овој пијалок, наместо кафе, вашето тело ќе ви биде благодарно. А еве го рецептот:

Состојки:

  • 2 чаши кефир
  • 1 чаша излупена и сецкана краставица
  • 1/4 чаши свежи лисја од магданос
  • сок од еден лимон
  • 1/2 лажичка мелен ким
  • малку сол

Подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер и мешајте додека не добиете хомогена смеса.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote