in ,

Што?Што?

ДАЛИ Е МОЖНО? Пронајден метеорит во Сахара кој е постар од Земјата!?

Метеоритот кој неодамна бепе откриен во алжирскиот дел од пустината Сахара се испостави дека е постар од нашата планета. Метеоритот е стар 4.6 милијарди години.

Тој е именуван ЕЦ002 од научниците и се состои од вулкански делови, па затоа наулниците првично мислеа дека настанал заедно со формирањето на нашата планета.

Оваа слика има празен alt атрибут; Името на датотеката е meteorito-ec002-1.jpeg

Но тимот на јапонски и француски научници откри дека меторитот кој тежи 30тина килограми, всушност е постар од планетата Земја.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote