in

ДАЛИ ЗНАЕТЕ КАКВА ЗИМА НЕ ОЧЕКУВА? Метеоролозите објаснуваат што значи ако е сончево и топло за Митровден!

Народот е убеден дека каква ќе биде оваа зима зависи од овој празник.

Постои верување дека во пресрет на Митровден, мора да се заврши целата голема работа, особено големата работа на терен и други работи што се прават надвор, но исто така и дека ова не е празник кога ќе бидат примени гости.

Ако денот е сончев, наводно зимата ќе биде блага, со неколку екстремно студени денови. Доколку падне снег на Митровден, се верува дека ќе трае до април.

Со оглед на тоа дека денес е убав и сончев ден, јасно е дека, ако се верува на ова предвидување, ќе ја имаме зимата што многу би ја посакале. Ова го потврдуваат и метеоролозите.

Пред нас е блага зима
Судејќи според нивните најави, не чека топла и нешто посува есен, додека, за разлика од минатата година, посуровата зима може да не изненади.

Статистичките податоци во моментов покажуваат дека оваа зима може да биде нешто постудена во споредба со претходните две или три, но повторно блага во споредба со зимите што ги паметиме.

  • Статистиката во моментов укажува на тоа дека оваа зима може да биде малку постудена од претходните две или три, со нешто поголемо количество снег, но тоа ќе го знаеме само во втората половина на ноември, кога сите експерти ќе ја анализираат состојбата и ќе ги усогласат своите очекувања – усогласувањето ќе биде околу 20 ноември, кога ќе се издаде долгорочна прогноза за зимата.
  • Еден период на ладно време беше во јануари 2017 година, а тоа се повторува на секои три до четири години. Минатата зима беше топла со многу малку снег. Според тој одреден ритам на повторливост, веројатно е дека оваа зима ќе биде малку постудена и со повеќе снег. Тоа е груба проценка

„Поголеми шанси зимата да биде постудена од просекот“
Според сезонската прогноза на РХМЗ, топлото време ќе продолжи и во ноември. Декември и јануари се очекува да бидат поблаги и нешто посува.

RHMZ најавува умерени мразови во третата декада на јануари. Кога станува збор за февруари и март, просечните температури ќе бидат нешто над просечните, ќе има повеќе врнежи во март.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote