in ,

Нема да престанете да го правите – вкусно и освежувачко мезе од целер и морков за секоја пригода!

Потребни состојки:

  • 3 лажици маслиново масло
  • 1 морков (голем)
  • 1 корен од целер со средна големина
  • 2 чешни лук
  • 1,5 чаша павлака со ниска масленост (300-320 g)
  • 6 ореви
  • 2 лажици мајонез
  • 4-5 капки сок од лимон
  • 1 лажичка сол

Подготовка:

Додадете маслиново масло во загреаната тава, излупете ги и изрендајте ги морковите, ликоти целерот, па ставете ги во тавата. Сете тоа на тивок оган издинстајте.

Откако ќе се издинста, извадете ја смесата оставете ја да се излади.

Додадете павлака во сад, промешајте прво со жица за матење потоа додадете ситно исецкани ореви, мајонез и сок од лимон и измешајте.

Откако ќе бидете сигурни дека е целосно изладно, додадете ја мешавина од моркови и целер во павлаката. Ако се додаде додека е топло, павлаката ќе се разводни.

Ставете во фрижидер да се олади убаво.

Пред сервирање, додадете сол и ставете во чинија за сервирање. Може да се сервира додавајќи ореви и маслиново масло врз мезето.

Добар апетит! 🙂

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote